Jaká byla 'Noc sokoloven' ve Vlašimi

Autor: jk <Jitka.Konasova@seznam.cz>, Téma: Setkání, Vydáno dne: 02. 10. 2016

V pátek 23.9. proběhla tzv. Noc sokoloven, slavnost, která uzavírala týden otevřených dveří ve vybraných sokolovnách po celé České republice. Naše vlašimská sokolovna se této slavnosti taktéž zúčastnila. Pořádající T. J. Sokol Vlašim zahájila program po 18 hodině v malém sálu vystoupením gymnastek ze všech věkových kategorií. 160923c_dan

Nejprve se předvedstavila velká skupina nejmenších gymnastek, kterou přivedly Eva Spring a další cvičitelky. Tělocvična ožila mnoha pečlivě prováděnými základními gymnastickými prvky pod dohledem a s dopomocí cvičitelek. Jako další ukázaly svůj rejstřík starší žákyně, které přivedla a s nimi zacvičila naše gymnastka Věra Škopková. První část programu pak zakončil oddíl baseballu a softbalu - kluci pod vedením trenéra Tomáše Kučery ukázali průpravné hry na nácvik odpalu, chytání, házení i další hry pro rozvoj pohybových schopností. 160923a_zinenky Když se venku zešeřilo, děti rozsvítily lampiónky a společně s dospělými šly průvodem okolo sokolovny, a to až na hřiště k velké bříze. Zde byl připraven oheň, na kterém si všichni mohli opéct špekáčky a jiné dobroty dle libosti.

Po dvacáté hodině pokračoval program ve vnitřních prostorách. Slova se ujal Daniel Kevický, trenér mužského gymnastického oddílu, a přizval k sobě všechny, kteří si chtěli vyzkoušet, jak takový trénink gymnastiky vypadá. Smyslem bylo ukázat způsob, jak například může sportovec budovat svůj pohybový základ. V mezičase Danovi svěřenci předvedli veletoče na hrazdě, nácvik salta vzad, a jiné akrobatické cviky, aby měli diváci představu, jaké možnosti sokolovna Vlašim skýtá.

Dále program obohatili kulturisti z místního fitness centra WorldFitness vedení trenérem a aktivním závodníkem Lubošem Chmelenským.

Vrcholem večera bylo cvičení na kruzích. Vojtěch Smrž předvedl náročnou sestavu, při ktéré ukázal i rozpor, jeden z vysoce obtížných prvků, který se cvičí i na olympiádě.

Zvědavcům a milovníkům historie se celou dobu ochotně věnoval správce Lukáš Mach oděný v pravém sokolském kroji, díky němuž byl nepřehlédnutelný. Provázel skupinky návštěvníků místy, která běžně veřejnost nemá možnost navštívit.

Noc sokoloven se opravdu vydařila, celý večer vládla uvolněná a neformální atmosféra. Několik dětí i využilo možnost v sokolovně přespat. Nutno říct, že dětská fantasie, hradba z žíněnek a sokolské náčiní přetvořily starý sál v jednu velkou opičí dráhu, a tak bylo o zábavu postaráno až do pozdních hodin.

Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se Noci sokoloven zúčastnili, a těšíme se na další akce, které nás v tomto i příštím roce čekají. 160923e_salto